MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX1793EUE25+ Fixed LDO Voltage Regulator, 2.5V-5.5V in, 270mV Dropout, 2.5V/1A out, TSSOP-16
HomeStore
Product details
Input Voltage Max 5.5V
Fixed Output Voltage Nom. 2.5V
Operating Temperature Min -40°C
Output Current 1A
Adjustable Output Voltage Max -
Operating Temperature Max 85°C
No. of Pins 16Pins
Adjustable Output Voltage Min -
Output Type Fixed
Input Voltage Min 2.5V
Product Range 2.5V 1A LDO Voltage Regulators
Automotive Qualification Standard -
LDO Regulator Case Style TSSOP
Packaging Each
Dropout Voltage Vdo 270mV
MSL MSL 1 - Unlimited
Other details
Brand MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
Part Number MAX1793EUE25+
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Input Voltage Max 5.5V
Fixed Output Voltage Nom. 2.5V
Output Current 1A
Operating Temperature Max 85°C
No. of Pins 16Pins
Output Type Fixed
Input Voltage Min 2.5V
LDO Regulator Case Style TSSOP
Packaging Each
Dropout Voltage Vdo 270mV
MSL MSL 1 - Unlimited
Other details
Part Number MAX1793EUE25+
Input Voltage Max 5.5V
Fixed Output Voltage Nom. 2.5V
Output Current 1A
Operating Temperature Max 85°C
No. of Pins 16Pins
Input Voltage Min 2.5V
Dropout Voltage Vdo 270mV
Part Number MAX1793EUE25+
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX1793EUE25+ Fixed LDO Voltage Regulator, 2.5V-5.5V in, 270mV Dropout, 2.5V/1A out, TSSOP-16 | Tanotis