LITTELFUSE V250LA20AP TVS Varistor, MOV, 250 V, 330 V, LA Series, 650 V, Disc 14mm, Metal Oxide Varistor (MOV)
HomeStore
This is a TVS Varistor, MOV, 250 V, 330 V, LA Series, 650 V, Disc 14mm, Metal Oxide Varistor (MOV) product from LITTELFUSE with the model number V250LA20AP
Product details
Voltage Rating V AC 250V
Voltage Rating V DC 330V
Product Range LA Series
Clamping Voltage Vc Max 650V
Varistor Case Style Disc 14mm
Varistor Type Metal Oxide Varistor (MOV)
Peak Surge Current @ 8/20µs 4.5kA
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 85°C
Peak Energy (10/1000uS) 72J
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number V250LA20AP
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-71%
Product details
Voltage Rating V AC 250V
Voltage Rating V DC 330V
Product Range LA Series
Clamping Voltage Vc Max 650V
Varistor Case Style Disc 14mm
Operating Temperature Max 85°C
Peak Energy (10/1000uS) 72J
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number V250LA20AP
Description
Voltage Rating V AC 250V
Voltage Rating V DC 330V
Clamping Voltage Vc Max 650V
Varistor Case Style Disc 14mm
Operating Temperature Max 85°C
Part Number V250LA20AP
LITTELFUSE V250LA20AP TVS Varistor, MOV, 250 V, 330 V, LA Series, 650 V, Disc 14mm, Metal Oxide Varistor (MOV) | Tanotis