Littelfuse LVR125S-240 Pptc Resettable Fuse Through Hole Polyswitch LVR Series 1.25 A 2.5 240 V -40 °C
HomeStore
This is a PPTC Resettable Fuse, Through Hole, PolySwitch LVR Series, 1.25 A, 2.5 A, 240 V, -40 °C product from LITTELFUSE with the model number LVR125S-240
Product details
Thermistor Mounting Through Hole
Product Range PolySwitch LVR Series
Holding Current 1.25A
Tripping Current 2.5A
Voltage Rating 240V
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 85°C
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number LVR125S-240
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Enhanced Product Overview EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Holding Current 1.25A
Tripping Current 2.5A
Voltage Rating 240V
Operating Temperature Max 85°C
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number LVR125S-240
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Holding Current 1.25A
Tripping Current 2.5A
Voltage Rating 240V
Operating Temperature Max 85°C
Part Number LVR125S-240
Littelfuse LVR125S-240 Pptc Resettable Fuse Through Hole Polyswitch LVR Series 1.25 A 2.5 240 V -40 °C | Tanotis