KNIPEX 1280100SB 100mm Cable Stripper for AWG 28 - 18 with a Locking Device, Adjustable Length Stop and Wire Cutter
HomeStore
  • Precise stripping, stepwise adjustment to the conductor diameters
  • With wire cutter
  • Adjustable length stop from 4.0 - 15.0 mm
  • With locking device
  • Housing: plastic, impact-proof
  • For thin copper conductors dia. 0.3 to 1.0 mm
Product details
Stripping Capacity Metric 0.3mm to 1mm
Stripping Capacity AWG 28AWG to 18AWG
Product Range -
For Use With Wires
Other details
Brand KNIPEX
Part Number 1280100SB
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • With wire cutter
  • With locking device
Product details
Product Range -
For Use With Wires
Other details
Brand KNIPEX
Part Number 1280100SB
Description
Part Number 1280100SB
KNIPEX 1280100SB 100mm Cable Stripper for AWG 28 - 18 with a Locking Device, Adjustable Length Stop and Wire Cutter | Tanotis