Ixys Semiconductor DSEI30-06A Fast / Ultrafast Diode 600 V 37 A Single 1.6 50 ns 300
HomeStore
  • Planar passivated chips, low leakage current
  • Very short recovery time, improved thermal behaviour
  • Very low Irm-values, very soft recovery behaviour
  • Avalanche voltage rated for reliable operation, epoxy meets UL 94V-0
  • Soft reverse recovery for low EMI/RFI, industry standard outline
  • TO-247 package
  • Maximum non-repetitive reverse blocking voltage is 600V (T = 25°C)
  • Average forward current is 30A (TC = 110°C, TVJ = 150°C)
  • Reverse recovery time is 80ns at TVJ = 25°C, VR = 350V, IF=37A
Other details
Brand IXYS SEMICONDUCTOR
Part Number DSEI30-06A
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • TO-247 package
Other details
Brand IXYS SEMICONDUCTOR
Part Number DSEI30-06A
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Part Number DSEI30-06A
Ixys Semiconductor DSEI30-06A Fast / Ultrafast Diode 600 V 37 A Single 1.6 50 ns 300 | Tanotis