HomeStore
Product Overview
  • Bayonet coupling assures fast and reliable mating/unmating
  • Environmentally sealed, IP68 rated
  • Operating temperature range from -55°C to +125°C
  • Durability of 500 mating cycles
  • 200m/s² at 10Hz to 2000Hz vibration
  • Insulation resistance is 5000Mohm at 25°C
  • Resilient polychloroprene (neoprene) insulator and grommet
  • Salt spray exposure of 500hour
  • Aluminium alloy body material with olive drab chromate over cadmium plating
  • Copper alloy solder socket contacts with gold plating
Applications
Industrial, Commercial
Product details
Technical Specifications
Product Range
KPT Series
Circular Connector Shell Style
Straight Plug
Circular Contact Type
Solder Socket
Insert Arrangement
12-10
Connector Body Plating
Olive Drab Chromate over Cadmium
Contact Plating
Gold
Service Class
Environmentally Sealed
Equivalent Military Specification
MIL-DTL-26482 Series I
No. of Contacts
10Contacts
Coupling Style
Bayonet
Connector Body Material
Aluminium Alloy Body
Contact Material
Copper Alloy
Insert Rotation
N
SVHC
No SVHC (17-Dec-2014)
Other details
Brand ITT CANNON
Part Number KPT06F12-10SF42
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
Applications
Industrial, Commercial
Product details
Technical Specifications
Product Range
KPT Series
Circular Connector Shell Style
Straight Plug
Circular Contact Type
Solder Socket
Insert Arrangement
12-10
Connector Body Plating
Contact Plating
Gold
Service Class
Environmentally Sealed
MIL-DTL-26482 Series I
No. of Contacts
10Contacts
Coupling Style
Bayonet
Connector Body Material
Aluminium Alloy Body
Contact Material
Copper Alloy
Insert Rotation
N
SVHC
No SVHC (17-Dec-2014)
Other details
Brand ITT CANNON
Part Number KPT06F12-10SF42
Description