ITT Cannon CA3102E28-A51SF80 CA3102E28-A51SF80 Circular Connector CA Box Mount Receptacle 43 Contacts Crimp Socket Threaded 28A-51
- Threaded coupling, quick mating
- Shock and vibration proof with secured locking
- 500 mating cycles, IP67/68/69k environmental resistance
- Operating temperature range of -55°C to +125°C
- Insulation resistance is > 1000Mohm
- Resilient polychloroprene (neoprene) insulator
- Moisture and corrosion resistant
- Operating voltage is 50VAC
- Aluminium alloy body material with olive drab chromate over cadmium plating
- Copper alloy crimp socket contacts with silver plating
Commercial, Industrial
Other details
| Brand | ITT CANNON |
| Part Number | CA3102E28-A51SF80 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- Operating voltage is 50VAC
Commercial, Industrial
Other details
| Brand | ITT CANNON |
| Quantity | Each |
Description
- Operating voltage is 50VAC