INFINEON IAUCN04S7N040DAUMA1 Dual MOSFET, Dual N Channel, 40 V, 60 A, 0.00404 ohm
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Channel Type
Dual N Channel
Drain Source Voltage Vds P Channel
Continuous Drain Current Id P Channel
Drain Source On State Resistance P Channel
No. of Pins
8Pins
Power Dissipation P Channel
Product Range
OptiMOS 7 Series
SVHC
Lead (21-Jan-2025)
Drain Source Voltage Vds N Channel
40V
Continuous Drain Current Id N Channel
60A
Drain Source On State Resistance N Channel
0.00404ohm
Transistor Case Style
TDSON
Power Dissipation N Channel
51W
Operating Temperature Max
175°C
Qualification
AEC-Q101
Other details
Brand INFINEON
Part Number IAUCN04S7N040DAUMA1
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Channel Type
Dual N Channel
No. of Pins
8Pins
Power Dissipation P Channel
Product Range
OptiMOS 7 Series
SVHC
Lead (21-Jan-2025)
40V
60A
0.00404ohm
Transistor Case Style
TDSON
Power Dissipation N Channel
51W
Operating Temperature Max
175°C
Qualification
AEC-Q101
Other details
Brand INFINEON
8Pins
40V
60A
51W
175°C
INFINEON IAUCN04S7N040DAUMA1 Dual MOSFET, Dual N Channel, 40 V, 60 A, 0.00404 ohm | Tanotis