
Henry Engineering THE MATCHBOX HD - Stereo Level Matching Interface/Amplifier
The Henry Engineering Matchbox HD is a professional grade analog level and impedance converter, serving as an interface between consumer and professional audio equipment.
The Matchbox HD is a bi-directional unit, employing four independent amplifiers to convert stereo inputs and outputs from unbalanced -10 dBv levels to +4 dBm balanced 600 ohm lines. All four outputs are adjustable, accomodating a wide variety of operating levels.
The Matchbox HD also features a HI GAIN mode to properly match the low-level unbalanced outputs of computer sound cards. The unit's direct-coupled circuitry, and wide dynamic range, provides the sonic transparency, fidelity and level required by the digital editors, DAT's, Hard Disk, Flash Card recorders, and other digital audio sources with which it is meant to interface. The unit has an internal power supply, and 3 units may be rackmounted in a single rack tray, or individually wall and cabinet mounted.
- Bi-directional, professional stereo level and impedance matching interface for consumer and professional audio gear
- Eliminates hum, buzz, and distortion associated with mismatched levels and impedances
- 4 independent amplifiers with individual output level trims
- Unique HI GAIN mode designed specifically to match low-level, unbalanced outputs from computer sound cards
- Extended dynamic range, high operating headroom
- Solid, all-metal housing with internal AC power supply
- 1/3 RU rackmount, wall and cabinet mounting options available
| Dynamic Range | 122 dB(Balanced) 125 dB(Unbalanced) |
| Signal-to-Noise Ratio | 100 dB Balanced: -100 dB ref. +4 dBu Unbalanced: -95 dB ref. -10 dBv |
| Maximum Input Level | Not Specified by Manufacturer |
| Maximum Output Level | Balanced In to Unbalanced Out: +20 dBv Unbalanced In to Balanced Out: +26 dBu |
| Input Connectors | 2 x 3-pin XLR Female, L, R 2 x RCA Phono, L, R |
| Output Connectors | 2 x 3-pin XLR Male, L, R 2 x RCA Phono, L, R |
| Input Impedance | IHF: 10 kOhms, HI GAIN 5 kOhms PRO: 20 kOhms |
| Output Impedance | IHF: 2 kOhms, Unbalanced PRO: 600 Ohms, Balanced |
| Dimensions | 5.7 x 1.65 x 5.6" (144.8 x 41.9 x 142.2mm) |
| Weight | 2.5 lb. (1.13 kg) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 2.2 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.661 x 6.221 x 2.126" |
- 1 Year Warranty
More Images


Henry Engineering THE MATCHBOX HD - Stereo Level Matching Interface/Amplifier
The Henry Engineering Matchbox HD is a professional grade analog level and impedance converter, serving as an interface between consumer and professional audio equipment.
The Matchbox HD is a bi-directional unit, employing four independent amplifiers to convert stereo inputs and outputs from unbalanced -10 dBv levels to +4 dBm balanced 600 ohm lines. All four outputs are adjustable, accomodating a wide variety of operating levels.
The Matchbox HD also features a HI GAIN mode to properly match the low-level unbalanced outputs of computer sound cards. The unit's direct-coupled circuitry, and wide dynamic range, provides the sonic transparency, fidelity and level required by the digital editors, DAT's, Hard Disk, Flash Card recorders, and other digital audio sources with which it is meant to interface. The unit has an internal power supply, and 3 units may be rackmounted in a single rack tray, or individually wall and cabinet mounted.
- Bi-directional, professional stereo level and impedance matching interface for consumer and professional audio gear
- Eliminates hum, buzz, and distortion associated with mismatched levels and impedances
- 4 independent amplifiers with individual output level trims
- Unique HI GAIN mode designed specifically to match low-level, unbalanced outputs from computer sound cards
- Extended dynamic range, high operating headroom
- Solid, all-metal housing with internal AC power supply
- 1/3 RU rackmount, wall and cabinet mounting options available
| Dynamic Range | 122 dB(Balanced) 125 dB(Unbalanced) |
| Signal-to-Noise Ratio | 100 dB Balanced: -100 dB ref. +4 dBu Unbalanced: -95 dB ref. -10 dBv |
| Maximum Input Level | Not Specified by Manufacturer |
| Maximum Output Level | Balanced In to Unbalanced Out: +20 dBv Unbalanced In to Balanced Out: +26 dBu |
| Input Connectors | 2 x 3-pin XLR Female, L, R 2 x RCA Phono, L, R |
| Output Connectors | 2 x 3-pin XLR Male, L, R 2 x RCA Phono, L, R |
| Input Impedance | IHF: 10 kOhms, HI GAIN 5 kOhms PRO: 20 kOhms |
| Output Impedance | IHF: 2 kOhms, Unbalanced PRO: 600 Ohms, Balanced |
| Dimensions | 5.7 x 1.65 x 5.6" (144.8 x 41.9 x 142.2mm) |
| Weight | 2.5 lb. (1.13 kg) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 2.2 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.661 x 6.221 x 2.126" |
- 1 Year Warranty
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Henry Engineering Matchbox HD is a professional grade analog level and impedance converter, serving as an interface between consumer and professional audio equipment.
The Matchbox HD is a bi-directional unit, employing four independent amplifiers to convert stereo inputs and outputs from unbalanced -10 dBv levels to +4 dBm balanced 600 ohm lines. All four outputs are adjustable, accomodating a wide variety of operating levels.
The Matchbox HD also features a HI GAIN mode to properly match the low-level unbalanced outputs of computer sound cards. The unit's direct-coupled circuitry, and wide dynamic range, provides the sonic transparency, fidelity and level required by the digital editors, DAT's, Hard Disk, Flash Card recorders, and other digital audio sources with which it is meant to interface. The unit has an internal power supply, and 3 units may be rackmounted in a single rack tray, or individually wall and cabinet mounted.
- Bi-directional, professional stereo level and impedance matching interface for consumer and professional audio gear
- Eliminates hum, buzz, and distortion associated with mismatched levels and impedances
- 4 independent amplifiers with individual output level trims
- Unique HI GAIN mode designed specifically to match low-level, unbalanced outputs from computer sound cards
- Extended dynamic range, high operating headroom
- Solid, all-metal housing with internal AC power supply
- 1/3 RU rackmount, wall and cabinet mounting options available
| Dynamic Range | 122 dB(Balanced) 125 dB(Unbalanced) |
| Signal-to-Noise Ratio | 100 dB Balanced: -100 dB ref. +4 dBu Unbalanced: -95 dB ref. -10 dBv |
| Maximum Input Level | Not Specified by Manufacturer |
| Maximum Output Level | Balanced In to Unbalanced Out: +20 dBv Unbalanced In to Balanced Out: +26 dBu |
| Input Connectors | 2 x 3-pin XLR Female, L, R 2 x RCA Phono, L, R |
| Output Connectors | 2 x 3-pin XLR Male, L, R 2 x RCA Phono, L, R |
| Input Impedance | IHF: 10 kOhms, HI GAIN 5 kOhms PRO: 20 kOhms |
| Output Impedance | IHF: 2 kOhms, Unbalanced PRO: 600 Ohms, Balanced |
| Dimensions | 5.7 x 1.65 x 5.6" (144.8 x 41.9 x 142.2mm) |
| Weight | 2.5 lb. (1.13 kg) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 2.2 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.661 x 6.221 x 2.126" |
- 1 Year Warranty







