Hellermanntyton HIS-PACK-24/12-CL HIS-PACK-24/12-CL Heat Shrink Tubing HIS-PACK Dispenser 2:1 0.095 " 2.4 mm Transparent 32.8 ft 10 m
HomeStore
  • 100°C Minimum shrink temperature
  • 20kV/mm Dielectric strength
  • -55 to 125°C Operating temperature range
Applications
Safety, Aerospace, Defence, Military, Industrial
Product details
Shrink Ratio 2:1
I.D. Supplied - Imperial 0.095"
I.D. Supplied - Metric 2.4mm
Shrink Tubing / Boot Colour Transparent
Length - Imperial 32.8ft
Length - Metric 10m
I.D. Recovered Max - Imperial 0.047"
I.D. Recovered Max - Metric 1.2mm
Shrink Tubing / Boot Material PO (Polyolefin)
Product Range -
Other details
Brand HELLERMANNTYTON
Part Number HIS-PACK-2,4/1,2-CL
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • 20kV/mm Dielectric strength
Applications
Product details
Shrink Ratio 2:1
I.D. Supplied - Metric 2.4mm
Length - Imperial 32.8ft
Length - Metric 10m
Product Range -
Other details
Brand HELLERMANNTYTON
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 20kV/mm Dielectric strength
I.D. Supplied - Metric 2.4mm
Hellermanntyton HIS-PACK-24/12-CL HIS-PACK-24/12-CL Heat Shrink Tubing HIS-PACK Dispenser 2:1 0.095 " 2.4 mm Transparent 32.8 ft 10 m | Tanotis