
HELLERMANNTYTON HIS-3 12/4 CLR Heat Shrink Tubing, HIS-3, Pk of 10 200mm Pieces, 12 mm, 0.472 ", 3:1, Transparent, 7.87 ", 200 mm
HELLERMANNTYTON HIS-3 12/4 CLR Heat Shrink Tubing, HIS-3, Pk of 10 200mm Pieces, 12 mm, 0.472 ", 3:1, Transparent, 7.87 ", 200 mm
Product details
| Length - Metric | 200mm |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.157" |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.472" |
| Length - Imperial | 7.87" |
| I.D. Supplied - Metric | 12mm |
| Product Range | - |
| I.D. Recovered Max - Metric | 4mm |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Transparent |
Other details
| Brand | HELLERMANNTYTON |
| Part Number | HIS-3 12/4 CLR |
| Quantity | Pack of 10 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
HELLERMANNTYTON HIS-3 12/4 CLR Heat Shrink Tubing, HIS-3, Pk of 10 200mm Pieces, 12 mm, 0.472 ", 3:1, Transparent, 7.87 ", 200 mm
Product details
| Length - Metric | 200mm |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.157" |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.472" |
| Length - Imperial | 7.87" |
| I.D. Supplied - Metric | 12mm |
| Product Range | - |
| I.D. Recovered Max - Metric | 4mm |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Transparent |
Other details
| Brand | HELLERMANNTYTON |
| Part Number | HIS-3 12/4 CLR |
| Quantity | Pack of 10 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Length - Metric | 200mm |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.157" |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.472" |
| Length - Imperial | 7.87" |
| I.D. Supplied - Metric | 12mm |
| Product Range | - |
| I.D. Recovered Max - Metric | 4mm |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Transparent |
Other details
| Brand | HELLERMANNTYTON |
| Part Number | HIS-3 12/4 CLR |
| Quantity | Pack of 10 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











