
HELLERMANNTYTON HA67-44.4-7.4 Adhesive Lined Heat Shrink Tubing, Heavy Wall, 44.4 mm, 1.748 ", 6:1, Black, 3.28 ft, 1.22 m
HELLERMANNTYTON HA67-44.4-7.4 Adhesive Lined Heat Shrink Tubing, Heavy Wall, 44.4 mm, 1.748 ", 6:1, Black, 3.28 ft, 1.22 m
- Simplifies cable repair
- Environmental sealing and excellent insulation
- Resistant to impact and abrasion
- 120�C Minimum shrink temperature
- 20kV/mm Dielectric strength
- -55 to 110�C Operating temperature range
Applications
Safety, Aerospace, Defence, Military, Industrial
Product details
| Length - Metric | 1.22m |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Shrink Ratio | 6:1 |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.291" |
| I.D. Supplied - Imperial | 1.748" |
| Length - Imperial | 3.28ft |
| I.D. Supplied - Metric | 44.4mm |
| Product Range | - |
| I.D. Recovered Max - Metric | 7.4mm |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Black |
Other details
| Brand | HELLERMANNTYTON |
| Part Number | HA67-44.4-7.4 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
HELLERMANNTYTON HA67-44.4-7.4 Adhesive Lined Heat Shrink Tubing, Heavy Wall, 44.4 mm, 1.748 ", 6:1, Black, 3.28 ft, 1.22 m
- Simplifies cable repair
- Environmental sealing and excellent insulation
- Resistant to impact and abrasion
- 120�C Minimum shrink temperature
- 20kV/mm Dielectric strength
- -55 to 110�C Operating temperature range
Applications
Safety, Aerospace, Defence, Military, Industrial
Product details
| Length - Metric | 1.22m |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Shrink Ratio | 6:1 |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.291" |
| I.D. Supplied - Imperial | 1.748" |
| Length - Imperial | 3.28ft |
| I.D. Supplied - Metric | 44.4mm |
| Product Range | - |
| I.D. Recovered Max - Metric | 7.4mm |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Black |
Other details
| Brand | HELLERMANNTYTON |
| Part Number | HA67-44.4-7.4 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Simplifies cable repair
- Environmental sealing and excellent insulation
- Resistant to impact and abrasion
- 120�C Minimum shrink temperature
- 20kV/mm Dielectric strength
- -55 to 110�C Operating temperature range
Applications
Safety, Aerospace, Defence, Military, Industrial
Product details
| Length - Metric | 1.22m |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Shrink Ratio | 6:1 |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.291" |
| I.D. Supplied - Imperial | 1.748" |
| Length - Imperial | 3.28ft |
| I.D. Supplied - Metric | 44.4mm |
| Product Range | - |
| I.D. Recovered Max - Metric | 7.4mm |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Black |
Other details
| Brand | HELLERMANNTYTON |
| Part Number | HA67-44.4-7.4 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











