HELLERMANNTYTON 300-30320 Heat Shrink Tubing, HIS-PACK Dispenser, 3.2 mm, 0.125 ", 2:1, Black, 32.81 ft, 10 m
HELLERMANNTYTON 300-30320 Heat Shrink Tubing, HIS-PACK Dispenser, 3.2 mm, 0.125 ", 2:1, Black, 32.81 ft, 10 m
- 100�C Minimum shrink temperature
- 20kV/mm Dielectric strength
- 14MPa tensile strength
- -55 to 125�C Operating temperature range
Applications
Safety, Aerospace, Defence, Military, Industrial
Product details
| Length - Metric | 10m |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.062" |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.125" |
| Length - Imperial | 32.81ft |
| I.D. Supplied - Metric | 3.2mm |
| Product Range | - |
| I.D. Recovered Max - Metric | 1.6mm |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Black |
Other details
| Brand | HELLERMANNTYTON |
| Part Number | 300-30320 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $31.47
-70%$31.47
$9.44HELLERMANNTYTON 300-30320 Heat Shrink Tubing, HIS-PACK Dispenser, 3.2 mm, 0.125 ", 2:1, Black, 32.81 ft, 10 m
- 100�C Minimum shrink temperature
- 20kV/mm Dielectric strength
- 14MPa tensile strength
- -55 to 125�C Operating temperature range
Applications
Safety, Aerospace, Defence, Military, Industrial
Product details
| Length - Metric | 10m |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.062" |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.125" |
| Length - Imperial | 32.81ft |
| I.D. Supplied - Metric | 3.2mm |
| Product Range | - |
| I.D. Recovered Max - Metric | 1.6mm |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Black |
Other details
| Brand | HELLERMANNTYTON |
| Part Number | 300-30320 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 100�C Minimum shrink temperature
- 20kV/mm Dielectric strength
- 14MPa tensile strength
- -55 to 125�C Operating temperature range
Applications
Safety, Aerospace, Defence, Military, Industrial
Product details
| Length - Metric | 10m |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.062" |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.125" |
| Length - Imperial | 32.81ft |
| I.D. Supplied - Metric | 3.2mm |
| Product Range | - |
| I.D. Recovered Max - Metric | 1.6mm |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Black |
Other details
| Brand | HELLERMANNTYTON |
| Part Number | 300-30320 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











