Harwin M22-2035005 M22-2035005 Pin Header Right Angle Wire-to-Board 2 mm 1 Rows 50 Contacts Through Hole M22
HomeStore
The M22-2035005 is a 50-contact 2mm male SIL Pin Header with gold plated phosphor bronze contacts, gold plated termination and black UL94V-0 polyamide (nylon) 6T housing. The M22 series connector has 3.4mm PC tail, horizontal connector orientation and PC tail/through board connection type. It is suitable for use with 0.5mm square mating pin size.
  • 1A Current rating
  • 650VAC Voltage proof
  • 20mR Maximum contact resistance
  • 1000MR (initial) Minimum insulation resistance
  • 300 operations Durability
Applications
Commercial, Industrial
Other details
Brand HARWIN
Part Number M22-2035005
Quantity Each
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Drawing EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • 1A Current rating
  • 650VAC Voltage proof
  • 300 operations Durability
Applications
Commercial, Industrial
Other details
Brand HARWIN
Part Number M22-2035005
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 1A Current rating
  • 650VAC Voltage proof
Part Number M22-2035005
You may also like
NEW
Thumbnail 1
WURTH ELEKTRONIK 742701112 Ferrite Core, Cylindrical, 350 ohm, 7.5 mm Length, 25.4 mm ID, 35.6 mm OD
-70%NEW
Thumbnail 1
WURTH ELEKTRONIK 686720050001 Ribbon Cable, 1.97 ", 50 mm, Opposite Sided Contacts, White
-70%NEW
WURTH ELEKTRONIK 686718200001 Ribbon Cable, 7.87 ", 200 mm, Opposite Sided Contacts, White
-70%NEW
Wurth Elektronik 686615200001 FFC / FPC Cable 15 Core 1 mm Same Sided Contacts 7.9 " 200
NEW
-70%NEW
WURTH ELEKTRONIK 614004134726 USB Connector, USB Type A, USB 2.0, Receptacle, 4 Ways, Through Hole Mount, Right Angle
-70%NEW
WURTH ELEKTRONIK 6.8765E+11 Ribbon Cable, 3.9 ", 100 mm, White, 50 Core
-70%NEW