Harwin G125-MS12005M1P Pin Header Black / Green Wire-to-Board 1.25 mm 2 Rows 20 Contacts Surface Mount
- With Internally threaded screw fixings
- 2A per contact (all electrically loaded; 2.8A per individual contact)
- 4-finger Patented* contact design to maintain electrical contact through high vibration and shock
- Improved operating temperature range: -65°C to +150°C
- 1,000 Mating cycles durability
- Low outgassing properties - 0.68% TML, 0.01% CVCM, 0.26 WVR (Water Vapour Recovered)
| Brand | HARWIN |
| Part Number | G125-MS12005M1P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| One Page Summary EN | |
| Enhanced Product Overview EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Product Change Notice EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
| Brand | HARWIN |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| One Page Summary EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Product Change Notice EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
Description