
Harting 09 18 560 7904 Wire-To-Board Connector Long Latch 2.54 mm 60 Contacts Header SEK Series Through Hole
Harting 09 18 560 7904 Wire-To-Board Connector Long Latch 2.54 mm 60 Contacts Header SEK Series Through Hole
Product details
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Contacts | 60Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | SEK 18 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Brass |
Other details
| Brand | HARTING |
| Part Number | 09 18 560 7904 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Harting 09 18 560 7904 Wire-To-Board Connector Long Latch 2.54 mm 60 Contacts Header SEK Series Through Hole
Product details
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Contacts | 60Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | SEK 18 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Brass |
Other details
| Brand | HARTING |
| Part Number | 09 18 560 7904 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Contacts | 60Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | SEK 18 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Brass |
Other details
| Brand | HARTING |
| Part Number | 09 18 560 7904 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.













