
HARTING 09 15 000 6106 Heavy Duty Connector Contact, Han D Series, Pin, 14 AWG, 14 AWG, Crimp, 10 A
HARTING 09 15 000 6106 Heavy Duty Connector Contact, Han D Series, Pin, 14 AWG, 14 AWG, Crimp, 10 A
Product details
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Contact Plating | Silver Plated Contacts |
| Current Rating | 10A |
| Product Range | Han D Series |
| Contact Material | Copper |
| Contact Termination Type | Crimp |
| Wire Size AWG Min | 14AWG |
| Contact Gender | Pin |
Other details
| Brand | HARTING |
| Part Number | 09 15 000 6106 |
| Quantity | Pack of 10 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
HARTING 09 15 000 6106 Heavy Duty Connector Contact, Han D Series, Pin, 14 AWG, 14 AWG, Crimp, 10 A
Product details
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Contact Plating | Silver Plated Contacts |
| Current Rating | 10A |
| Product Range | Han D Series |
| Contact Material | Copper |
| Contact Termination Type | Crimp |
| Wire Size AWG Min | 14AWG |
| Contact Gender | Pin |
Other details
| Brand | HARTING |
| Part Number | 09 15 000 6106 |
| Quantity | Pack of 10 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Contact Plating | Silver Plated Contacts |
| Current Rating | 10A |
| Product Range | Han D Series |
| Contact Material | Copper |
| Contact Termination Type | Crimp |
| Wire Size AWG Min | 14AWG |
| Contact Gender | Pin |
Other details
| Brand | HARTING |
| Part Number | 09 15 000 6106 |
| Quantity | Pack of 10 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







