Hammond 1551V4GY Plastic Enclosure Small ABS 80 mm 20 IP30
- Slots on the base of the enclosure allow for easy wall-mounting.
- Knockout on the base can be removed with a screwdriver and used for wire entry.
- Molded in ABS plastic (material has a UL94-HB rating).
- Satin texture finish.
- 4 PC board standoffs molded into interior
- To secure PC board use self tapping #2 x 3/16" screws (not included)
- Flammability rating: UL94-HB
- IP Rating: IP30
- Weight: 39g
Product details
| Enclosure Type | Small |
| Enclosure Material | ABS |
| External Height - Metric | 80mm |
| External Width - Metric | 80mm |
| External Depth - Metric | 20mm |
| IP Rating | IP30 |
| Body Colour | Grey |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Imperial | 3.15" |
| External Width - Imperial | 3.15" |
| External Depth - Imperial | 0.79" |
| Product Range | 1551V Series |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1551V4GY |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
$1.49Hammond 1551V4GY Plastic Enclosure Small ABS 80 mm 20 IP30
- Satin texture finish.
- Flammability rating: UL94-HB
- Weight: 39g
Product details
| Enclosure Type | Small |
| Enclosure Material | ABS |
| Body Colour | Grey |
| NEMA Rating | - |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1551V4GY |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
Description