
Gura Gear Chobe 2.0 13" Carry Bag
Gura Gear Chobe 2.0 Overview
The Chobe 2.0 13" Carry Bag from Gura Gear is the ultimate everyday carry bag for photographers, videographers, graphic designers, or anyone who works in a mobile office setting. Designed to make organizing, carrying, and traveling with your gear easier, the Chobe 2.0 easily accommodates tablets and laptops as well as camera gear.
- Water-resistant and durable X-Pac VX-21 material
- Stands up independently
- Adds five additional liters of capacity
- Laser-cut Hypalon zipper pulls and smooth pulling YKK zippers
In the Box
- Gura Gear Chobe 2.0 13" Carry Bag
- Limited 5-Year Manufacturer Warranty
Gura Gear Chobe 2.0 Specs
| Carry/Transport Options | Handle, Shoulder Strap |
| Color | Black |
| Type of Closure | Main Compartment: Zipper |
| Laptop/Tablet Compartment | Single Compartment: Fits 14" Laptop |
| Interior Type | Main Compartment: Empty |
| Monopod/Tripod Holder | No |
| Water Resistance | Water Resistant (Material, Zipper) |
| IP Rating | None |
| Maximum Volume | 4.4 gal / 16.5 L |
| Padded Interior | Yes |
| Dimensions | Exterior 14.2 x 9.4 x 6.3" / 36.1 x 23.9 x 16 cm 14.2 x 9.4 x 8.9" / 36.1 x 23.9 x 22.6 cm (Expanded) Interior 13.8 x 9.1 x 5.5" / 35.1 x 23.1 x 14 cm |
| Weight | 1.8 lb / 816 g |
| Package Weight | 2.39 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 16.15 x 10.75 x 7.3" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Original: $366.29
-70%$366.29
$109.89More Images





Gura Gear Chobe 2.0 13" Carry Bag
Gura Gear Chobe 2.0 Overview
The Chobe 2.0 13" Carry Bag from Gura Gear is the ultimate everyday carry bag for photographers, videographers, graphic designers, or anyone who works in a mobile office setting. Designed to make organizing, carrying, and traveling with your gear easier, the Chobe 2.0 easily accommodates tablets and laptops as well as camera gear.
- Water-resistant and durable X-Pac VX-21 material
- Stands up independently
- Adds five additional liters of capacity
- Laser-cut Hypalon zipper pulls and smooth pulling YKK zippers
In the Box
- Gura Gear Chobe 2.0 13" Carry Bag
- Limited 5-Year Manufacturer Warranty
Gura Gear Chobe 2.0 Specs
| Carry/Transport Options | Handle, Shoulder Strap |
| Color | Black |
| Type of Closure | Main Compartment: Zipper |
| Laptop/Tablet Compartment | Single Compartment: Fits 14" Laptop |
| Interior Type | Main Compartment: Empty |
| Monopod/Tripod Holder | No |
| Water Resistance | Water Resistant (Material, Zipper) |
| IP Rating | None |
| Maximum Volume | 4.4 gal / 16.5 L |
| Padded Interior | Yes |
| Dimensions | Exterior 14.2 x 9.4 x 6.3" / 36.1 x 23.9 x 16 cm 14.2 x 9.4 x 8.9" / 36.1 x 23.9 x 22.6 cm (Expanded) Interior 13.8 x 9.1 x 5.5" / 35.1 x 23.1 x 14 cm |
| Weight | 1.8 lb / 816 g |
| Package Weight | 2.39 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 16.15 x 10.75 x 7.3" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Gura Gear Chobe 2.0 Overview
The Chobe 2.0 13" Carry Bag from Gura Gear is the ultimate everyday carry bag for photographers, videographers, graphic designers, or anyone who works in a mobile office setting. Designed to make organizing, carrying, and traveling with your gear easier, the Chobe 2.0 easily accommodates tablets and laptops as well as camera gear.
- Water-resistant and durable X-Pac VX-21 material
- Stands up independently
- Adds five additional liters of capacity
- Laser-cut Hypalon zipper pulls and smooth pulling YKK zippers
In the Box
- Gura Gear Chobe 2.0 13" Carry Bag
- Limited 5-Year Manufacturer Warranty
Gura Gear Chobe 2.0 Specs
| Carry/Transport Options | Handle, Shoulder Strap |
| Color | Black |
| Type of Closure | Main Compartment: Zipper |
| Laptop/Tablet Compartment | Single Compartment: Fits 14" Laptop |
| Interior Type | Main Compartment: Empty |
| Monopod/Tripod Holder | No |
| Water Resistance | Water Resistant (Material, Zipper) |
| IP Rating | None |
| Maximum Volume | 4.4 gal / 16.5 L |
| Padded Interior | Yes |
| Dimensions | Exterior 14.2 x 9.4 x 6.3" / 36.1 x 23.9 x 16 cm 14.2 x 9.4 x 8.9" / 36.1 x 23.9 x 22.6 cm (Expanded) Interior 13.8 x 9.1 x 5.5" / 35.1 x 23.1 x 14 cm |
| Weight | 1.8 lb / 816 g |
| Package Weight | 2.39 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 16.15 x 10.75 x 7.3" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.


















