
Genelec G Four 2-Way Powered Bookshelf Speaker (RAW, Single)
Genelec G Four Overview
- 1Description
- 2Designed for Power and Precision
- 3Active Design
- 4Additional Features
Enjoy audio from your source of choice with the RAW Genelec G Four 2-Way Powered Bookshelf Speaker. It features an XLR and an RCA input, allowing you to have two source devices connected for easy switching. The speaker has a 2-way design with one built-in Class-AB amplifier for the 6.5" woofer and one for the 0.75" metal-dome tweeter. The speaker features a 48 Hz to 20 kHz frequency response and has a die-cast aluminum cabinet with a rear-facing bass port.
Designed for Power and Precision
Active Design
Additional Features
- Active crossovers
- Directivity Control Waveguide (DCW) technology
- Intelligent Signal Sensing (ISS) technology
- Iso-Pod stand
- Minimum Diffraction Enclosure (MDE) technology
- Optimized amplifiers
- Protection circuitry
- Reflex port design
- Room response compensation
- Versatile mounting options available separately
- Short-term max SPL of ?105 dB
- ?10 dB of self-generated noise
In the Box
- Genelec G Four 2-Way Powered Bookshelf Speaker (RAW, Single)
- Iso-Pod Stand
- 5.9' Power Cable
- Limited 2-Year Warranty
- Limited 5-Year Warranty with Registration
- Description
- Designed for Power and Precision
- Active Design
- Additional Features
Genelec G Four Specs
| Speaker Configuration | 2-Way |
| Amplifier Power Rating | 180 W |
| Drivers | 1 x 6.5" / 165 mm Cone Woofer 1 x 0.75" / 19.05 mm Dome Tweeter |
| Enclosure Type | Bass-Reflex |
| Ports | 1 x Rear-Firing |
| Frequency Response | 48 Hz to 20 kHz (±2.5 dB) |
| Frequency Range | 41 Hz to 25 kHz (-6 dB) |
| Wired Connectivity | 1 x XLR Input 1 x RCA Input |
| Amplifier Class | 2 x Class-AB |
| Crossover | 3000 Hz |
| SPL | ?99 dB |
| THD (Total Harmonic Distortion) | ? 2% |
| Input Impedance | 10 Kilohms |
| Power Consumption | 110 W (Maximum) 10 W (Idle) 0.5 W (Standby) |
| Placement & Mounting Options | Tabletop/Bookshelf Wall-Mount (with Optional Hardware) |
| Cabinet Material | Aluminum |
| Grille | None |
| Dimensions | 9.3 x 14.4 x 8.8" / 237 x 365 x 223 mm (with Base) 9.3 x 13.8 x 8.8" / 237 x 350 x 223 mm (without Base) |
| Weight | 19.0 lb / 8.6 kg |
| Package Weight | 23.175 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 17.3 x 11.6 x 11.6" |
Genelec G Four Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Original: $2,533.04
-70%$2,533.04
$759.91More Images

Genelec G Four 2-Way Powered Bookshelf Speaker (RAW, Single)
Genelec G Four Overview
- 1Description
- 2Designed for Power and Precision
- 3Active Design
- 4Additional Features
Enjoy audio from your source of choice with the RAW Genelec G Four 2-Way Powered Bookshelf Speaker. It features an XLR and an RCA input, allowing you to have two source devices connected for easy switching. The speaker has a 2-way design with one built-in Class-AB amplifier for the 6.5" woofer and one for the 0.75" metal-dome tweeter. The speaker features a 48 Hz to 20 kHz frequency response and has a die-cast aluminum cabinet with a rear-facing bass port.
Designed for Power and Precision
Active Design
Additional Features
- Active crossovers
- Directivity Control Waveguide (DCW) technology
- Intelligent Signal Sensing (ISS) technology
- Iso-Pod stand
- Minimum Diffraction Enclosure (MDE) technology
- Optimized amplifiers
- Protection circuitry
- Reflex port design
- Room response compensation
- Versatile mounting options available separately
- Short-term max SPL of ?105 dB
- ?10 dB of self-generated noise
In the Box
- Genelec G Four 2-Way Powered Bookshelf Speaker (RAW, Single)
- Iso-Pod Stand
- 5.9' Power Cable
- Limited 2-Year Warranty
- Limited 5-Year Warranty with Registration
- Description
- Designed for Power and Precision
- Active Design
- Additional Features
Genelec G Four Specs
| Speaker Configuration | 2-Way |
| Amplifier Power Rating | 180 W |
| Drivers | 1 x 6.5" / 165 mm Cone Woofer 1 x 0.75" / 19.05 mm Dome Tweeter |
| Enclosure Type | Bass-Reflex |
| Ports | 1 x Rear-Firing |
| Frequency Response | 48 Hz to 20 kHz (±2.5 dB) |
| Frequency Range | 41 Hz to 25 kHz (-6 dB) |
| Wired Connectivity | 1 x XLR Input 1 x RCA Input |
| Amplifier Class | 2 x Class-AB |
| Crossover | 3000 Hz |
| SPL | ?99 dB |
| THD (Total Harmonic Distortion) | ? 2% |
| Input Impedance | 10 Kilohms |
| Power Consumption | 110 W (Maximum) 10 W (Idle) 0.5 W (Standby) |
| Placement & Mounting Options | Tabletop/Bookshelf Wall-Mount (with Optional Hardware) |
| Cabinet Material | Aluminum |
| Grille | None |
| Dimensions | 9.3 x 14.4 x 8.8" / 237 x 365 x 223 mm (with Base) 9.3 x 13.8 x 8.8" / 237 x 350 x 223 mm (without Base) |
| Weight | 19.0 lb / 8.6 kg |
| Package Weight | 23.175 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 17.3 x 11.6 x 11.6" |
Genelec G Four Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Genelec G Four Overview
- 1Description
- 2Designed for Power and Precision
- 3Active Design
- 4Additional Features
Enjoy audio from your source of choice with the RAW Genelec G Four 2-Way Powered Bookshelf Speaker. It features an XLR and an RCA input, allowing you to have two source devices connected for easy switching. The speaker has a 2-way design with one built-in Class-AB amplifier for the 6.5" woofer and one for the 0.75" metal-dome tweeter. The speaker features a 48 Hz to 20 kHz frequency response and has a die-cast aluminum cabinet with a rear-facing bass port.
Designed for Power and Precision
Active Design
Additional Features
- Active crossovers
- Directivity Control Waveguide (DCW) technology
- Intelligent Signal Sensing (ISS) technology
- Iso-Pod stand
- Minimum Diffraction Enclosure (MDE) technology
- Optimized amplifiers
- Protection circuitry
- Reflex port design
- Room response compensation
- Versatile mounting options available separately
- Short-term max SPL of ?105 dB
- ?10 dB of self-generated noise
In the Box
- Genelec G Four 2-Way Powered Bookshelf Speaker (RAW, Single)
- Iso-Pod Stand
- 5.9' Power Cable
- Limited 2-Year Warranty
- Limited 5-Year Warranty with Registration
- Description
- Designed for Power and Precision
- Active Design
- Additional Features
Genelec G Four Specs
| Speaker Configuration | 2-Way |
| Amplifier Power Rating | 180 W |
| Drivers | 1 x 6.5" / 165 mm Cone Woofer 1 x 0.75" / 19.05 mm Dome Tweeter |
| Enclosure Type | Bass-Reflex |
| Ports | 1 x Rear-Firing |
| Frequency Response | 48 Hz to 20 kHz (±2.5 dB) |
| Frequency Range | 41 Hz to 25 kHz (-6 dB) |
| Wired Connectivity | 1 x XLR Input 1 x RCA Input |
| Amplifier Class | 2 x Class-AB |
| Crossover | 3000 Hz |
| SPL | ?99 dB |
| THD (Total Harmonic Distortion) | ? 2% |
| Input Impedance | 10 Kilohms |
| Power Consumption | 110 W (Maximum) 10 W (Idle) 0.5 W (Standby) |
| Placement & Mounting Options | Tabletop/Bookshelf Wall-Mount (with Optional Hardware) |
| Cabinet Material | Aluminum |
| Grille | None |
| Dimensions | 9.3 x 14.4 x 8.8" / 237 x 365 x 223 mm (with Base) 9.3 x 13.8 x 8.8" / 237 x 350 x 223 mm (without Base) |
| Weight | 19.0 lb / 8.6 kg |
| Package Weight | 23.175 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 17.3 x 11.6 x 11.6" |
Genelec G Four Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.





