EDATEC ED-PSU1201(EU) AC/DC Adapter, Raspberry Pi Board, 12 VDC Output, 1 A, EU Plug
HomeStore
Product Overview
ED-PSU1201(EU) is an ED-PSU1201 series, 12V, 1A AC/DC black adapter with Europe plug type. For use with Raspberry Pi boards.
  • 100-240VAC 50/60Hz input and 50/60Hz±3Hz rated input frequency
  • 12W maximum output power
  • Over-voltage, short-circuit & overcurrent protection
  • 2 conductor configuration
  • 1.5M 24AWG power cable
  • 5.5 x 2.5 x 9.5mm EU DC plug
  • 3000ms max turn on delay time at nominal input AC voltage and full load
  • Certified by UKCA, CE
  • Operating temperature range from 0 to 40°C
Product details
Technical Specifications
Input Voltage Range
90V AC to 264V AC
Output Current
1A
Plug Type
EU
SVHC
No SVHC (07-Nov-2024)
Output Voltage
12VDC
For Use With
Raspberry Pi Boards
Product Range
ED-PSU1201 Series
Other details
Brand EDATEC
Part Number ED-PSU1201(EU)
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • 12W maximum output power
  • 2 conductor configuration
  • 1.5M 24AWG power cable
  • 5.5 x 2.5 x 9.5mm EU DC plug
  • Certified by UKCA, CE
Product details
Technical Specifications
Input Voltage Range
90V AC to 264V AC
Output Current
1A
Plug Type
EU
SVHC
No SVHC (07-Nov-2024)
Output Voltage
12VDC
For Use With
Raspberry Pi Boards
Product Range
ED-PSU1201 Series
Other details
Brand EDATEC
Part Number ED-PSU1201(EU)
Description
  • 12W maximum output power
  • 5.5 x 2.5 x 9.5mm EU DC plug
90V AC to 264V AC
1A
12VDC
ED-PSU1201 Series
Part Number ED-PSU1201(EU)
EDATEC ED-PSU1201(EU) AC/DC Adapter, Raspberry Pi Board, 12 VDC Output, 1 A, EU Plug | Tanotis