EDATEC ED-LENS-M12-230112-04 Lens, RPI High Quality Camera Modules, 4 Megapixel, 1.12mm M12 Lens, 1/2.3" Optical Format
Product Overview
ED-LENS-M12-230112-04 is a 1/2.3" 4Megapixel wide range M12 lens. This lens can be used with Raspberry Pi M12 high quality camera module and other cameras with M12 interface. This 1.12mm M12 lens provides a 225° horizontal field of view on 1/2.3" sensors.
  • 20.35mm TTL (Total Track Length) and 1.12mm EFL (Effective Focal Length)
  • F2.2 aperture
  • CRA (Chief Ray Angle) is 9.9°
  • 3.01mm BFL (Back Focal Length)
  • 2.16mm MBF (Mechanical Back Focal)
  • Manual focus
  • Fixed iris aperture
  • Working temperature range from -20°C to +70°C
  • 4G2P structure
Product details
Technical Specifications
Camera Type
Resolution
4MP
SVHC
No SVHC (07-Nov-2024)
Lens Type
1.12mm M12 Lens
For Use With
Raspberry Pi M12 High Quality Camera Modules and other Cameras with M12 Interfaces
Other details
Brand EDATEC
Part Number ED-LENS-M12-230112-04
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
  • F2.2 aperture
  • Manual focus
  • Fixed iris aperture
  • 4G2P structure
Product details
Technical Specifications
Camera Type
Resolution
4MP
SVHC
No SVHC (07-Nov-2024)
Lens Type
1.12mm M12 Lens
For Use With
Other details
Brand EDATEC
Description
1.12mm M12 Lens
EDATEC ED-LENS-M12-230112-04 Lens, RPI High Quality Camera Modules, 4 Megapixel, 1.12mm M12 Lens, 1/2.3" Optical Format | Tanotis