EBM-PAPST R3G190-RC05-03 Fan Blower, EC Centrifugal, 230 VAC, AC, 190 mm, 71.4 mm, 410 CFM
- Impeller sizes 133mm to 250mm
- Voltage range 200VAC to 240VAC, 50 / 60Hz
- Significantly reduce power requirements
- Aerodynamic shape reduces noise emissions
- Hybrid construction makes impellers highly corrosion-resistant
- IP54 protection
- Mechanical compatibility allows easy replacement of existing AC technology
- Open-collector tachometer signal output
- 100% speed controllable via analogue or digital interface
- Supplied with inlet ring
- EC control options available
Product details
| Blower Type: EC Centrifugal |
| Supply Voltage: 240V |
| Voltage Type: AC |
| Fan Frame Size: 190mm |
| External Depth: 71.4mm |
| Air Flow - CFM: 410CFM |
| Air Flow - m3/min: 11.58m³/min |
| Noise Rating: - |
| Bearing Type: Ball Bearing |
| Power Connection Type: 7 Lead Wires |
| Power Rating: 83W |
| Product Range: - |
| IP Rating: IP54 |
Other details
| Brand | EBM-PAPST |
| Part Number | R3G190-RC05-03 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
-70%EBM-PAPST R3G190-RC05-03 Fan Blower, EC Centrifugal, 230 VAC, AC, 190 mm, 71.4 mm, 410 CFM—
$95.78EBM-PAPST R3G190-RC05-03 Fan Blower, EC Centrifugal, 230 VAC, AC, 190 mm, 71.4 mm, 410 CFM
- IP54 protection
- Supplied with inlet ring
- EC control options available
Product details
| Supply Voltage: 240V |
| Voltage Type: AC |
| Fan Frame Size: 190mm |
| External Depth: 71.4mm |
| Air Flow - CFM: 410CFM |
| Noise Rating: - |
| Bearing Type: Ball Bearing |
| Power Rating: 83W |
| Product Range: - |
| IP Rating: IP54 |
Other details
| Brand | EBM-PAPST |
| Quantity | Each |
Description
| Supply Voltage: 240V |
| Fan Frame Size: 190mm |
| External Depth: 71.4mm |
| Power Rating: 83W |