DEUTSCH - TE CONNECTIVITY DTV06-18SA Automotive Connector Housing, Grey, DTV Series, Plug, 18 Ways
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Product Range
DTV Series
No. of Positions
18Ways
Connector Body Material
Nylon (Polyamide), Glass Filled Body
Voltage Rating
250V
SVHC
Decamethylcyclopentasiloxane (21-Jan-2025)
(View Associated Connectors)
Gender
Plug
For Use With
AMP DTV Series Automotive Size 16 Socket Contacts
IP Rating
Current Rating
13A
Other details
Brand DEUTSCH - TE CONNECTIVITY
Part Number DTV06-18SA
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Product Range
DTV Series
No. of Positions
18Ways
Connector Body Material
Voltage Rating
250V
SVHC
(View Associated Connectors)
Gender
Plug
For Use With
IP Rating
Current Rating
13A
Other details
Part Number DTV06-18SA
18Ways
250V
13A
Part Number DTV06-18SA
DEUTSCH - TE CONNECTIVITY DTV06-18SA Automotive Connector Housing, Grey, DTV Series, Plug, 18 Ways | Tanotis