Deutsch - TE Connectivity DRC26-40SA Automotive Connector Housing DRC Series Plug 40 Ways AMP Size 20 Socket Contacts
Product details
| Product Range | DRC Series |
| Gender | Plug |
| No. of Positions | 40Ways |
| For Use With | AMP DRC Series Size 20 Socket Contacts |
| Connector Body Material | Nylon (Polyamide) Body |
| IP Rating | IP68 |
| Voltage Rating | 250VDC |
| Current Rating | 7.5A |
Other details
| Brand | DEUTSCH - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | DRC26-40SA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
Product details
| Product Range | DRC Series |
| Gender | Plug |
| No. of Positions | 40Ways |
| IP Rating | IP68 |
| Voltage Rating | 250VDC |
| Current Rating | 7.5A |
Other details
| Part Number | DRC26-40SA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
| No. of Positions | 40Ways |
| Voltage Rating | 250VDC |
| Current Rating | 7.5A |