DANISENSE DN1000ID Current Transducer, 41mm Dia Aperture, Current Output, -1kA to 1kA, 14.25 V to 15.75 V, DN Series
HomeStore
DN1000ID is a DN series ultra-stable, high precision (ppm class) fluxgate technology current transducer for non-intrusive, isolated DC and AC current measurement up to 1000A. DN1000ID can be powered by a DSSIU-4-1U or DSSIU-6-1U. Featuring a very large aperture of 41.2mm, the DN1000ID current transducer enables power cables with large power connectors to be easily fitted to EV test benches allowing for quick changeovers. The large aperture is an important advantage as test bench operators often face the issue that the power connectors fitted to the power cables are bigger than the diameter of the cable, making it difficult to fit them in the aperture of the current transducer and often requiring additional work to solve this issue. Typical applications include electric vehicle (EV) test bench, power measurement and power analysis, MPS for particles accelerators, gradient amplifiers for MRI devices, batteries testing and evaluation systems and current calibration purposes.
  • Ã�41mm aperture, 1ppm linearity
  • 5ppm offset, high stability closed loop fluxgate technology
  • Compact aluminium housing, current output
  • 400KHz bandwidth
  • 1.5ohm measuring resistance
  • 5000A overload capacity (non-measured 100ms)
Warnings
Product details
Other details
Brand DANISENSE
Part Number DN1000ID
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • 400KHz bandwidth
  • 1.5ohm measuring resistance
Warnings
Product details
Other details
Brand DANISENSE
Part Number DN1000ID
Description
  • 1.5ohm measuring resistance
Part Number DN1000ID
DANISENSE DN1000ID Current Transducer, 41mm Dia Aperture, Current Output, -1kA to 1kA, 14.25 V to 15.75 V, DN Series | Tanotis