Cable Techniques CT-LPS-T35L-K Low-Profile Right-Angle 3.5mm TRS Screw-Locking Connector (Black)
HomeStore
Cable Techniques CTLPST35 Overview
Fashion your own connector cables for wireless gear using this Cable Techniques CT-LPS-T35L-K Low-Profile Right-Angle 3.5mm TRS Screw-Locking Connector. Pairing nicely with the company's line of high-quality CT-RAWCB-272 bulk cable, this connector allows connections to the Sennheiser Wireless G4 or G3, to Sony wireless systems, Diety systems, the RodeLink, and more.
This screw-locking, gold-contacted, right-angled 3.5mm connector is color-coordinated, giving you a black cap to help distinguish connections in the field. It can accept cable diameters up to 5mm. Use this connector for DIY cable builds: it will work with popular unterminated cables such as Belden's 1804A, Mogami's W2901, W3031, W2697, and others.
In the Box
  • Limited 1-Year Warranty
    Cable Techniques CTLPST35 Specs
    Cable Outlet ±0.2" / 5 mm
    Connection TRS = Tip, Ring, Sleeve (3-Conductor), Balanced or Unbalanced
    Contacts Gold
    Screw Diameter 0.0" / 0.9 mm
    Dimensions 0.4 x 1.7" / 10 x 42 mm
    Weight 0.2 oz / 5.7 g
    Packaging Info
    Package Weight 0.025 lb
    Box Dimensions (LxWxH) 3.75 x 2.8 x 0.55"
    Cable Techniques CTLPST35 Reviews
    More Images
    Cable Techniques CT-LPS-T35L-K Low-Profile Right-Angle 3.5mm TRS Screw-Locking Connector (Black) - Image 2
    Cable Techniques CT-LPS-T35L-K Low-Profile Right-Angle 3.5mm TRS Screw-Locking Connector (Black) - Image 3
    Cable Techniques CT-LPS-T35L-K Low-Profile Right-Angle 3.5mm TRS Screw-Locking Connector (Black) - Image 4
    In the Box
    • Limited 1-Year Warranty
      Cable Outlet ±0.2" / 5 mm
      Contacts Gold
      Screw Diameter 0.0" / 0.9 mm
      Weight 0.2 oz / 5.7 g
      Packaging Info
      Package Weight 0.025 lb
      Product Information
      Shipping & Returns
      Description
        Cable Outlet ±0.2" / 5 mm
        Screw Diameter 0.0" / 0.9 mm
        Cable Techniques CT-LPS-T35L-K Low-Profile Right-Angle 3.5mm TRS Screw-Locking Connector (Black) | Tanotis