BOURNS SRP1250-9R0M Surface Mount Power Inductor, SRP1250 Series, 9 µH, 10 A, 18 A, Shielded, 0.0225 ohm
HomeStore
This is a Surface Mount Power Inductor, SRP1250 Series, 9 µH, 10 A, 18 A, Shielded, 0.0225 ohm product from BOURNS with the model number SRP1250-9R0M
Product details
Product Range SRP1250 Series
Inductance 9µH
RMS Current (Irms) 10A
Saturation Current (Isat) 18A
Inductor Construction Shielded
DC Resistance Max 0.0225ohm
Power Inductor Case 13.9mm x 13.5mm x 5.9mm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRP1250-9R0M
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Product Range SRP1250 Series
Inductance 9µH
RMS Current (Irms) 10A
Saturation Current (Isat) 18A
Inductor Construction Shielded
DC Resistance Max 0.0225ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRP1250-9R0M
Product Information
Shipping & Returns
Description
Inductance 9µH
RMS Current (Irms) 10A
Saturation Current (Isat) 18A
DC Resistance Max 0.0225ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Part Number SRP1250-9R0M
BOURNS SRP1250-9R0M Surface Mount Power Inductor, SRP1250 Series, 9 µH, 10 A, 18 A, Shielded, 0.0225 ohm | Tanotis