BOURNS SDR1307-150ML Surface Mount Power Inductor, SDR1307 Series, 15 µH, 4.5 A, 7.5 A, Unshielded, 0.034 ohm
HomeStore
This is a Surface Mount Power Inductor, SDR1307 Series, 15 µH, 4.5 A, 7.5 A, Unshielded, 0.034 ohm product from BOURNS with the model number SDR1307-150ML
Product details
Product Range SDR1307 Series
Inductance 15µH
RMS Current (Irms) 4.5A
Saturation Current (Isat) 7.5A
Inductor Construction Unshielded
DC Resistance Max 0.034ohm
Power Inductor Case 13mm x 13mm x 7mm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SDR1307-150ML
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Product Range SDR1307 Series
Inductance 15µH
RMS Current (Irms) 4.5A
Saturation Current (Isat) 7.5A
DC Resistance Max 0.034ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SDR1307-150ML
Product Information
Shipping & Returns
Description
Inductance 15µH
RMS Current (Irms) 4.5A
Saturation Current (Isat) 7.5A
DC Resistance Max 0.034ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Part Number SDR1307-150ML
BOURNS SDR1307-150ML Surface Mount Power Inductor, SDR1307 Series, 15 µH, 4.5 A, 7.5 A, Unshielded, 0.034 ohm | Tanotis