BOURNS SDR1307-120ML Surface Mount Power Inductor, SDR1307 Series, 12 µH, 4.8 A, 8 A, Unshielded, 0.03 ohm
HomeStore
This is a Surface Mount Power Inductor, SDR1307 Series, 12 µH, 4.8 A, 8 A, Unshielded, 0.03 ohm product from BOURNS with the model number SDR1307-120ML
Product details
Product Range SDR1307 Series
Inductance 12µH
RMS Current (Irms) 4.8A
Saturation Current (Isat) 8A
Inductor Construction Unshielded
DC Resistance Max 0.03ohm
Power Inductor Case 13mm x 13mm x 7mm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SDR1307-120ML
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Product Range SDR1307 Series
Inductance 12µH
RMS Current (Irms) 4.8A
Saturation Current (Isat) 8A
DC Resistance Max 0.03ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SDR1307-120ML
Product Information
Shipping & Returns
Description
Inductance 12µH
RMS Current (Irms) 4.8A
Saturation Current (Isat) 8A
DC Resistance Max 0.03ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Part Number SDR1307-120ML
BOURNS SDR1307-120ML Surface Mount Power Inductor, SDR1307 Series, 12 µH, 4.8 A, 8 A, Unshielded, 0.03 ohm | Tanotis