BOURNS SDR0805-471KL Surface Mount Power Inductor, SDR0805 Series, 470 µH, 340 mA, 500 mA, Unshielded, 1.96 ohm
HomeStore
This is a Surface Mount Power Inductor, SDR0805 Series, 470 µH, 340 mA, 500 mA, Unshielded, 1.96 ohm product from BOURNS with the model number SDR0805-471KL
Product details
Product Range SDR0805 Series
Inductance 470µH
RMS Current (Irms) 340mA
Saturation Current (Isat) 500mA
Inductor Construction Unshielded
DC Resistance Max 1.96ohm
Power Inductor Case 7.8mm x 7.8mm x 5.3mm
Inductance Tolerance ± 10%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SDR0805-471KL
Product details
Product Range SDR0805 Series
Inductance 470µH
RMS Current (Irms) 340mA
DC Resistance Max 1.96ohm
Inductance Tolerance ± 10%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SDR0805-471KL
Description
Inductance 470µH
RMS Current (Irms) 340mA
DC Resistance Max 1.96ohm
Inductance Tolerance ± 10%
Part Number SDR0805-471KL
BOURNS SDR0805-471KL Surface Mount Power Inductor, SDR0805 Series, 470 µH, 340 mA, 500 mA, Unshielded, 1.96 ohm | Tanotis