BOURNS MOV-10D471KK TVS Varistor, 300 V, 385 V, MOV-10DxxxK Series, 775 V, Disc 10mm, Metal Oxide Varistor (MOV)
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Voltage Rating VAC
300V
Open menu
Product Range
MOV-10DxxxK Series
Varistor Case Style
Disc 10mm
Peak Surge Current @ 8/20µs
2.5kA
Open menu
Operating Temperature Max
105°C
Automotive Qualification Standard
Find similar products
Voltage Rating VDC
385V
Clamping Voltage Vc Max
775V
Varistor Type
Metal Oxide Varistor (MOV)
Operating Temperature Min
-40°C
Peak Energy (10/1000uS)
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand BOURNS
Part Number MOV-10D471KK
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Voltage Rating VAC
300V
Product Range
MOV-10DxxxK Series
Varistor Case Style
Disc 10mm
Peak Surge Current @ 8/20µs
2.5kA
Operating Temperature Max
105°C
Voltage Rating VDC
385V
Clamping Voltage Vc Max
775V
Varistor Type
Metal Oxide Varistor (MOV)
Operating Temperature Min
-40°C
Peak Energy (10/1000uS)
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand BOURNS
Part Number MOV-10D471KK
300V
Disc 10mm
105°C
385V
775V
-40°C
Part Number MOV-10D471KK
BOURNS MOV-10D471KK TVS Varistor, 300 V, 385 V, MOV-10DxxxK Series, 775 V, Disc 10mm, Metal Oxide Varistor (MOV) | Tanotis