BOURNS 4608X-102-471LF Fixed Network Resistor, 470 ohm, 100 V, 4 Elements, Isolated, SIP, 300 mW
HomeStore
  • Resistance value ranges from 10 ohm to 10Mohm
  • Tolerance and power rating is based on network circuits
  • Operating voltage of 100V
  • Temperature coefficient is �100ppm/�C and �250ppm/�C available
  • Operating temperature range -55�C to +125�C
  • Low profile is compatible with DIP package
  • Wide assortment of pin packages enhances design flexibility
  • Recommended for rosin flux and solvent clean or no clean flux processes
Applications
Industrial, Consumer Electronics, Portable Devices, Power Management
Product details
Resistance 470ohm
Resistor Case Style SIP
Voltage Rating 100V
No. of Pins 8Pins
Resistance Tolerance � 2%
Product Range 4608X Series
Automotive Qualification Standard -
Power Rating per Element 300mW
Temperature Coefficient � 100ppm/�C
Network Circuit Type Isolated
No. of Elements 4Elements
Other details
Brand BOURNS
Part Number 4608X-102-471LF
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Operating voltage of 100V
Applications
Product details
Resistance 470ohm
Resistor Case Style SIP
Voltage Rating 100V
No. of Pins 8Pins
Resistance Tolerance � 2%
Product Range 4608X Series
Power Rating per Element 300mW
Network Circuit Type Isolated
No. of Elements 4Elements
Other details
Brand BOURNS
Part Number 4608X-102-471LF
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Operating voltage of 100V
Resistance 470ohm
Voltage Rating 100V
No. of Pins 8Pins
Resistance Tolerance � 2%
Power Rating per Element 300mW
Part Number 4608X-102-471LF
BOURNS 4608X-102-471LF Fixed Network Resistor, 470 ohm, 100 V, 4 Elements, Isolated, SIP, 300 mW | Tanotis