BOURNS 3006P-1-105LF Trimmer Potentiometer, 1 Mohm, 750 mW, � 10%, Trimpot 3006 Series, 15 Turns, Through Hole
  • 3/4inch rectangular potentiometer
  • Side adjustment with lead screw
  • Sealing is IP65 rated
  • 15 turns and rotational life of 200 cycles
  • Resistance value ranges from 10 ohm to 5Mohm
  • �10% tolerance
  • Temperature coefficient is �100ppm/�C
  • Operating temperature range -55�C to +125�C
  • Power rating is 0.75W
  • Low PC board profile of 1/4 " high
Applications
Industrial, Consumer Electronics, Portable Devices, Power Management
Product details
Temperature Coefficient � 100ppm/�C
Power Rating 750mW
No. of Turns 15Turns
Potentiometer Mounting Through Hole
Automotive Qualification Standard -
Resistance Tolerance � 10%
Product Range Trimpot 3006 Series
Track Resistance 1Mohm
MSL -
Other details
Brand BOURNS
Part Number 3006P-1-105LF
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Sealing is IP65 rated
  • �10% tolerance
  • Power rating is 0.75W
Applications
Product details
Power Rating 750mW
No. of Turns 15Turns
Resistance Tolerance � 10%
Track Resistance 1Mohm
MSL -
Other details
Brand BOURNS
Part Number 3006P-1-105LF
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • �10% tolerance
  • Power rating is 0.75W
Power Rating 750mW
Resistance Tolerance � 10%
Track Resistance 1Mohm
Part Number 3006P-1-105LF
BOURNS 3006P-1-105LF Trimmer Potentiometer, 1 Mohm, 750 mW, � 10%, Trimpot 3006 Series, 15 Turns, Through Hole | Tanotis