BI TECHNOLOGIES / TT ELECTRONICS 7286R50KL.25 WIREWOUND POTENTIOMETER, 50KOHM, 5%, 2W
HomeStore
This is a WIREWOUND POTENTIOMETER, 50KOHM, 5%, 2W product from BI TECHNOLOGIES / TT ELECTRONICS with the model number 7286R50KL.25
Product details
Track Resistance 50kohm
Power Rating 2W
Resistance Tolerance ± 5%
Product Range 7286R Series
No. of Turns 10Turns
Track Taper Linear
Potentiometer Mounting Panel
Shaft Diameter 6.35mm
No. of Gangs 1
Adjustment Type Screwdriver Slot
Shaft Length 20.63mm
Other details
Brand BI TECHNOLOGIES / TT ELECTRONICS
Part Number 7286R50KL.25
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Track Resistance 50kohm
Power Rating 2W
Resistance Tolerance ± 5%
Product Range 7286R Series
No. of Turns 10Turns
Track Taper Linear
Potentiometer Mounting Panel
Shaft Diameter 6.35mm
No. of Gangs 1
Shaft Length 20.63mm
Other details
Part Number 7286R50KL.25
Description
Track Resistance 50kohm
Power Rating 2W
Resistance Tolerance ± 5%
Shaft Diameter 6.35mm
Shaft Length 20.63mm
Part Number 7286R50KL.25
You may also like
NEW
Thumbnail 1
WURTH ELEKTRONIK 7499111446 Modular Connector, RJ45, WE-RJ45 Series, Jack, 8 Contacts, 8 Ways, 1 Ports
-70%NEW
Thumbnail 1
WURTH ELEKTRONIK 691311700104 Wire-To-Board Connector, 5 mm, 4 Contacts, Header, WR-TBL 3117 Series, Through Hole, 1 Rows
NEW
WURTH ELEKTRONIK 62900416021 USB Connector, USB Type A, USB 2.0, Receptacle, 4 Ways, Surface Mount, Horizontal
-70%NEW
WURTH ELEKTRONIK 61303211821 Wire-To-Board Connector, 2.54 mm, 32 Contacts, Receptacle, WR-PHD Series, Through Hole, 1 Rows
-70%NEW
WURTH ELEKTRONIK 156125M173000 LED, Red, Green, Blue, SMD, 120 °, Rectangular, R 20mA, G 20mA, B 20mA
-70%NEW
WIHA 362-T8 Screwdriver, TORX� T8, Ergonomic Multi-Component SoftFinish� Handle, 164 mm
-70%NEW
WIHA 281T11 BLADE SET, REVERSIBLE, SYSTEM 6, 11PC
WELLER KDS1912P Dispensing Needle, 0.81mm
WERA 05030403001 MICRO SCREWDRIVER, TORX, T7, 60MM, 157MM
WERA 05051043001 INTERCHANGEABLE BLADE SET W/HANDLE, 17PC
-70%NEW
WAGO 279-346 END PLATE, RAIL MOUNTED TERMINAL BLOCK
-70%NEW