![AVX TPSD107K010R0050 Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 µF, 10 V, TPS Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]](https://img.tanotron.shop/images/product/avx-tpsd107k010r0050-surface-mount-tantalum-capacitor-100-micro-f-10-v-tps-series-plusmn-10-2917-7343-metric-1.jpg)
AVX TPSD107K010R0050 Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 µF, 10 V, TPS Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]
Product details
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 10V |
| Product Range | TPS Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.05ohm |
| Manufacturer Size Code | D |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TPSD107K010R0050 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN |
Product details
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 10V |
| Product Range | TPS Series |
| Packaging | Cut Tape |
| ESR | 0.05ohm |
| Manufacturer Size Code | D |
Other details
| Brand | AVX |
| Technical Data Sheet EN | |
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 10V |
| ESR | 0.05ohm |