AMPHENOL SINE/TUCHEL AT16-18PA-EK02 AUTOMOTIVE HOUSING, RCPT, 18POS, 13A
Product details
| Product Range: AT Series |
| Gender: Receptacle (View Associated Connectors) |
| No. of Positions: 18Ways |
| For Use With: Amphenol AT Series Size 16 20-14AWG Automotive Pin Contacts |
| Connector Body Material: Thermoplastic Body |
| IP Rating: IP67 |
| Voltage Rating: 250V |
| Current Rating: 13A |
Other details
| Brand | AMPHENOL SINE/TUCHEL |
| Part Number | AT16-18PA-EK02 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
More Images
Product details
| Product Range: AT Series |
| No. of Positions: 18Ways |
| IP Rating: IP67 |
| Voltage Rating: 250V |
| Current Rating: 13A |
Other details
| Quantity | Each |
| No. of Positions: 18Ways |
| Voltage Rating: 250V |
| Current Rating: 13A |