AMPHENOL COMMUNICATIONS SOLUTIONS 52601-S10-8TLF CONN, HEADER, 10POS, 2ROW, 2.54MM, SMT
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Connector Systems
Wire-to-Board
No. of Rows
2Rows
Contact Termination Type
Surface Mount Straight
Connector Shroud
Shrouded
Contact Plating
Gold Plated Contacts
Connector Type
PCB Header
Pitch Spacing
2.54mm
No. of Contacts
10Contacts
Product Range
Quickie 52601 Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Connector Type
PCB Header
SVHC
No SVHC (12-Jan-2017)
Other details
Brand AMPHENOL COMMUNICATIONS SOLUTIONS
Part Number 52601-S10-8TLF
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Connector Systems
Wire-to-Board
No. of Rows
2Rows
Contact Termination Type
Surface Mount Straight
Connector Shroud
Shrouded
Contact Plating
Gold Plated Contacts
Pitch Spacing
2.54mm
No. of Contacts
10Contacts
Product Range
Quickie 52601 Series
Contact Material
Phosphor Bronze
SVHC
No SVHC (12-Jan-2017)
Other details
Part Number 52601-S10-8TLF
2.54mm
Part Number 52601-S10-8TLF
AMPHENOL COMMUNICATIONS SOLUTIONS 52601-S10-8TLF CONN, HEADER, 10POS, 2ROW, 2.54MM, SMT | Tanotis