Amphenol Aerospace CTVPS00RF-21-11P-LC CTVPS00RF-21-11P-LC Connector Circular Rcpt 11POS Panel
- High reliability, moisture and corrosion resistant
- Outstanding EMI, RFI shielding protection (100MHz to 10GHz)
- 500 mating cycles, high durability versions are available with 1500 mating cycles
- Operates at extreme temperature range of -65°C to +200°C based on shell finish
- Minimum insulation resistance is 5000Mohm (at 25°C)
- Scoop proof to eliminate the possibility of contact damage
- Self locking connector system, triple start threaded coupling
- Thermoplastic clips moulded directly with insert
- Composite body material with electroless nickel plating
- Copper alloy crimp pin contacts with gold plating
Commercial, Industrial
Other details
| Brand | AMPHENOL AEROSPACE |
| Part Number | CTVPS00RF-21-11P-LC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
Commercial, Industrial
Other details
| Brand | AMPHENOL AEROSPACE |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
Description