ABB AF96-30-00-13 Contactor, 690 V, 3 Pole, 3PST-NO, DIN Rail, 130 A, 250 V
Product details
| Relay Mounting | DIN Rail |
| Coil Voltage VDC Nom | 250V |
| Switching Current AC1 | 130A |
| Load Current Resistive | 130A |
| Product Range | AF96 Series |
| Switching Current AC3 | 96A |
| Coil Voltage VAC Nom | 250V |
| Operating Voltage | 690V |
| No. of Poles | 3 Pole |
| Load Current Inductive | 96A |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| Switching Power AC3 | 45kW |
| Switching Power AC1 | - |
Other details
| Brand | ABB |
| Part Number | AF96-30-00-13 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
$192.64ABB AF96-30-00-13 Contactor, 690 V, 3 Pole, 3PST-NO, DIN Rail, 130 A, 250 V
Product details
| Relay Mounting | DIN Rail |
| Operating Voltage | 690V |
| No. of Poles | 3 Pole |
| Switching Power AC3 | 45kW |
| Switching Power AC1 | - |
Other details
| Brand | ABB |
| Quantity | Each |
| Operating Voltage | 690V |
| No. of Poles | 3 Pole |
| Switching Power AC3 | 45kW |